پسر و دختر من اختلاف سنیشون 2 ساله.
خیلی با هم لجبازی میکنند، حتی پسرم خواهرشو میزنه و بهش توهین میکنه، رفتارشون از کنترل خارج شده.
سلام.
دوست من شما سن فرزندانتون را اعلام نکردید، اما در دعواهای خواهر برادری، گاهی خشونت کلامی از  بد و بیراه های رایج خواهر و برادری فراتر رفته و حتی کار به تحقیر و بی ارزش کردن و حمله به هویت طرف مقابل میرسد.
در این دعواهای تکراری و هر روزه، یک نفر، دیگری را مغلوب و خودش را غالب معرفی میکند.
دقت کنید که جلوی این زورگویی و زورپذیری همیشگی را بگیرید.
این مواقع کودکان عدم دخالت والدین را نشانه تایید آنها می دانند.
بنابراین ممکن است یکی تا ابد «زورگو» و یکی تا ابد «توسری خود» باقی بماند.
 

سلام، من يه پسر ٨ساله و يه دختر٣/٥ساله دارم، خيلى با هم دعوا مىكنند،داد ميزنن، من بايد باهاشون چيكار كنم؟
سلام.
در دعواهای خواهران و برادران یا همبازی کودک، دخالت نکنیم و طرف هیچ کس را نگیریم. اگر هم دخالت کردیم هیچ یک از دو نفر را محکوم نکنیم و فقط کار بد را نفی کنیم و مثلا بگوییم، زدن کار بدی است و هیچ کدام نباید این کار را انجام دهید.‏
 

 
 
سلام خسته نباشید
بنده یه پسر 14 ساله و یک پسر ۸ ساله دارم، درطی روز چندباری  باهم درگیر میشن و خیلی به همدیگه گییر میدن
منم هرچی تذکر میدم تأثیری نداره بطوریکه  باید داد بزنم سرشون و یا  پسربزرگم را بزنم. اصلا هرچی میگم گوش نمیدن و حتی جوابمو میدن .
زمانی هم که باهاشون حرف نمیزنم به قدی بهم گیر میدن تا باهاشون حرف بزنم،  نمیدونم چه برخوردی باهاشون داشته باشم لطفا راهنماییم کنید. با تشکر
 
سلام
هر سنی شرایط خاص خودش رو داره و میتونه باعث بروز اختلاف و دعواهای متعددی بشه.
اگر دعوا کلامی بود بهتر است دخالت نکنید و نقش قاضی را بازی نکنید چون با قضاوت، کودکانتان نسبت به شما احساس منفی پیدا می کنند.
اگر دعوا به زدو خورد رسید قبل از آسیب رساندن به یکدیگر یا وسایل، آنها را از هم جدا کنید و بهتر است نیم ساعت در محیطی جدا از هم بمانند. بعد از نیم ساعت هم به آنها گوشزد کنید که اگر دوباره دعوا کنند دیگر اجازه بازی باهم را ندارند.
والدین هم می توانند باعث تشدید و یا ایجاد این رفتار ها شوند مثلا کسی آنها را زده است، این یعنی اگر کسی تو را زد تو هم باید او را بزنی، با این کار پرخاشگری را به کودک آموزش میدهید.